Pavlíkov V. - pošta
Pavlíkov V.
Pošta
Založení pošty:
Vznik pošty je poněkud odlišný než v ostatních obcích a městech rakovnického okresu. Spíše bychom měli dodat bývalého politického okresu Rakovnického.
Nejlépe nám tyto okolnosti objasní citace z Obecní kroniky. Dejme tedy slovo jednomu z jejích hlavních autorů řídícímu učiteli Řežábkovi:
„Pošta založena byla tu r. 1896 zásluhou řídícího učitele Hůlky a rolníka Fr. Pánka z čp. 42. Pohnutky k tomu byly zvláštní. Pošta založena z moci úřední, ne že by občané o ni žádali. Stalo se to takto: Pražský občan Keck, podporovatel tzv. mladočeského hnutí, zemřel a zanechal tři dcery v chudobě. Nejstarší studovala medicínu a usadila se v Brně, mladší provdala se za poštmistra v Mníšku, ale pro třetí nebylo místa. Chtěla k poště. Vlivem strany mladočeské (poslanec Tilšer) byla pro ni založena v Pavlíkově. Protože nebylo budovy, umístěna byla pošta po adaptaci v novostavbě (1894) čp. 41 u Frant. Pánka, kde byla 17 let. Tam byl umístěn později telefonický úřad. Roku 1913 postavila obec dům čp. 106 pro obecní úřad a tam tehdy přestěhována i pošta s telefonem.“
Tolik Kronika obce. Pošta se dočkala otevření 26. srpna 1896. Spojení s Rakovníkem a se Slabcemi zajišťoval denně jízdní posel.
Doprava zásilek byla zajištována způsobem odpovídajícím rozvoji či spíše vývoji dopravních prostředků - povozy, automobily či autobusem. V seznamech silničních poštovních kursů jeden ze způsobů najdeme pod č. 371 jako poselskou jízdu z roku 1911/1912 v zimním vydání. Říká se, že pokrok nelze zastavit, a tak tomu bylo ve způsobu přepravy zásilek. Poštovní autobusová doprava na trase Rakovník – Slabce je zahájena 20. listopadu roku 1919. Autobus přeravoval nejen zásilky, ale i osoby. Tímto dnem byla zrušena i povozná pošta.
Pro zajímavost uvedeme cenu takovéto „Poštovní jízdy s dopravou osob“ na trati Rakovník – Pavlíkov – Velký Újezd- Slabce (a zpět). Jízdné činilo v této době do Pavlíkova 150 haléřů a např. do Slabec 300 haléřů. Ke zvýšení došlo roku 1921 na 350 haléřů do Pavlíkova, do Velkého Újezda 550 haléřů a do Slabec 700 haléřů. Od června 1922 došlo opět k navýšení jízného na 800 haléřů do Slabec. Cena do Pavlíkova není ve zdroji uváděna.
Roku 1923 lze nalézt v „Automobilových tratích ve státním provozu“ nově zřízenou linku Rakovník – Slabce jako spoj 698f s trasou Rakovník nádraží – Rakovník pošt. úřad – Rakovník hospodářský statek před městem – Důl Krčelák – Chlum křižovatka – Pavlíkov pošt. úřad – Tytry křižovatka - Velký Újezd – Rousinov křižovatka – Skupá křižovatka – Slabce pošt. úřad. Jak vidno, trasa se kryje víceméně s dnešním uspořádáním autobusové přepravy. V roce 1929 se trasa dočkala prodloužení až do Skryj, kterému předcházel jednoroční zkušební provoz.
V průběhu let se měnil nejen provozovatel dopravy, ale i náklad.
Časy protektorátu se dotkly také Pavlíkova, tedy přesněji řečeno úředního názvu poštovního úřadu – v nařízení z ledna 1940 je uváděno, že Pavlíkov se jmenuje Paulshof. Jak se dočteme v Obecní kronice – název vesnice z dob Rakouska Pawlikow nešlo užívat, u nových mocipánů neobstál.
Po válce se vše vrátilo k původnímu názvu. Jen se měnil rozsah doručovacího okrsku pošty v Pavlíkově. Jen na okraj zmíníme přechod Chlumu a Ryšína pod poštu v Lašovicích zřízenou 1. 7. 1955 a dočasně uzavřenou 23. 6. 1985, úplného uzavření se dočkala 1. 11. 1986. Lašovice, Chlum a Ryšín se vrátili do doručovacího okrsku pošty v Pavlíkově. Původně Chlum a Ryšín spadali pod poštu Rakovník 1. Hvozd, též jeden čas spadající pod poštovní středisko (PST) Panoší Újezd a vyučtováváno v Pavlíkově, se přiřadil nově pod poštu v Petrovicích.
Čerpáno: Obecní kronika a 150. let pošty Rakovník 1.
Poznámka na okraj. 28.3.2025
V příštím roce pro poštu Pavlíkov je malé výročí 130 od vzniku. (2026)
Chystá nové vyprávění, které bude více podrobnější. Pokud by měl někdo více informací k poště Pavlíkov - fotografie, vzpomínku rodinných příslušníků, uvítám jakoukoliv poznámku či dokument. Prosím doneste na poštu Pavlíkov.
Děkuji.
MŠ.
.